Page 1 of 1

بی‌بی‌سی در 'تور'؛ بی‌بی‌سی فارسی را بدون فیلترشکن ببینید

Posted: 27 Oct 2019 20:39
by hammer
بی‌بی‌سی برای مقابله با سانسور، سایت‌های خبری خود از جمله بی‌بی‌سی فارسی را در شبکه تور (TOR) در دسترس قرار داده است.

بی‌بی‌سی در بیانیه‌ای گفت: "محتوای خبری سرویس جهانی بی‌بی‌سی اکنون در شبکه تور در دسترس مخاطبان کشورهایی است که این سایت‌ها مسدود یا دسترسی به آنها محدود است. این اقدام در راستای رسالت سرویس جهانی بی‌بی‌سی در ارائه اخبار قابل اعتماد در سراسر دنیا است."

تور یک مرورگر یا براوزر اینترنتی است که اساس آن بر مخفی ماندن اطلاعات کاربر است و برای دسترسی به اینترنت سیاه یا تاریک از آن استفاده می‌شود. تور امکان می‌دهد کاربر و آنچه در دنیای مجازی کرده مخفی و از نظارت و سانسور دولتی در امان بماند.

ایران، چین و ویتنام از کشورهایی هستند که سعی کرده‌اند دسترسی شهروندانشان را به سایت‌های خبری بی‌بی‌سی مسدود کنند.

با استفاده از مرورگر تور، کاربران فارسی زبان بجای آدرس bbc.com/persian در آدرس bbcnewsv2vjtpsuy.onion/persianبه سایت بی‌بی‌سی فارسی دسترسی پیدا می‌کنند. این آدرس با مرورگرهای معمولی کار نمی‌کند.

به عبارت دیگر بی‌بی‌سی کپی سایت‌های خبری غیر انگلیسی و نسخه بین‌المللی سایت انگلیسی (نسخه‌ای که بیرون بریتانیا دیده می‌شود) را در تور در دسترس کاربران قرار داده است.‌

به دلیل قوانین کپی رایت، نسخه داخل بریتانیای بی‌بی‌سی انگلیسی و آی‌پلیر (سیستم پخش آنلاین محتوای صوتی و تصویری بی‌بی‌سی) در تور در دسترس نخواهند بود.

کاربران با استفاده از تور هم می توانند از وب‌سایت‌های عادی (مثل سایت bbcpersian.com) به صورت پنهانی بازدید کنند و هم وب‌سایت‌های مخفی که در این شبکه میزبانی می‌شوند و در انتهای آدرسشان onion. دارند.
https://www.bbc.com/persian/institutional-50182765